KEEN STARS
Detská kolekcia SKUA
3. 9. 2024
Najprirodzenejšou formou pohybu pre človeka je chôdza. A predsa sa v nej chybuje. Ako si nespôsobiť zdravotné problémy? Porozprávali sme sa so špecialistkou na pohybový aparát o tom, ako chodiť, aby ste si neničili svoje telo a ako sa správne obuť. Čítajte ďalej a zistite viac.
Na prirodzenú chôdzu na čerstvom vzduchu v podstate nič špeciálne nepotrebujete. Stačí sa dobre obliecť, obuť, zvoliť trasu (najlepšie s prírodným povrchom) a môžete začať užívať výhody z toho, čo tento pohyb prináša:
Chôdza a pohyb všeobecne má pozitívny vplyv na zvýšenie hustoty kostného tkaniva, zmnoženie a posilnenie svalových vlákien, pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a zlepšuje funkciu tráviaceho systému.
Ľudia sa sťažujú na bolesti chrbta, prípadne aj kĺbov a bedier. Patríte medzi nich? Viete, že príčinou by mohol byť aj spôsob vašej chôdze? Stav panvového dna alebo dokonca vady reči a mnoho ďalšieho s ňou práve úzko súvisí. Aby ste chôdzu vykonali správne, musíte najskôr zaujať a udržať optimálnu postúru. Je to však zložitá téma. Každý z nás má iný tvar postavy. Nie je preto možné určiť jeden správny spôsob držania tela pre všetkých.
„Držanie tela má určite vplyv na chôdzu.“ Hovorí fyzioterapeutka Pavlína Pospíšilová a dodáva, že ideálna je, keď je chrbtica čo najmenej zaťažená pri jej prirodzenom zakrivení – trup, krk a hlava sú v osi. To znamená napríklad obmedziť častý pohľad nadol, napríklad na mobil, aby hlava nebola predsunutá. To je potom naozaj veľká záťaž na chrbticu.
Chceli by ste sa pohybovať zdravšie? Strážte si svoju techniku. Pokiaľ nebude dobrá, namiesto zdravotného zlepšenia môžete docieliť jeho opak.
Keď sa vydáte pešo:
Pavlína Pospíšilová k téme veľmi odľahčene dodáva, že „ keď je naše telo dobre postavené a celkovo dobre funguje, znesie občas skoro všetko – napríklad aj chodúle. Je však žiaduce sa o seba správne starať a mať dostatok pohybu.
Pokiaľ ste sa rozhodli chôdzi venovať intenzívnejšiu pozornosť a baví Vás dynamický pohyb, mohli by vám vyhovovať topánky so špeciálne zaoblenou podrážkou. Tá umožňuje kolísavý pohyb, vďaka ktorému zažijete neustály pocit pohybu vpred.
Či už pre svoj pohyb zvolíte akékoľvek obutie, dbajte na to, aby vaše prsty mali dostatok priestoru. Chcite topánku ľahkú, priedušnú a dostatočne pružnú vo všetkých smeroch. Opätok by mal zodpovedať anatomickému tvaru päty.
Takmer pre všetkých. Chôdza väčšinou vyhovuje aj ľuďom, ktorí už majú nejaké zdravotné obmedzenia. Pokiaľ zaradíte do svojho životného štýlu viac pravidelného pohybu, nezabudnite pripojiť aj viac výživy plnej bielkovín, vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležite pre obnovu svalov, podporu energie a celkovú regeneráciu organizmu.
Pavlína Pospíšilová je veľmi skúsená fyzioterapeutka s tridsaťročnou praxou (z toho 11 rokov v Nemecku). Pracuje v odbore detskej i dospelej neurológie, traumatológie a ortopédie. Tieto tri odbory sa prelínajú s problematikou podológie a podiatrie, ktorá sa špecializuje na komplexnú starostlivosť v oblasti fyzioterapie.
Vo svojej praxi sa špecializuje na Vojtovu reflexnú lokomociu a manuelnú terapiu. Venuje sa tiež podiatrii, úprave individuálnych senzomotorických stielok, lymfoterapii, Mc Kenzie terapii, Synergetickej reflexnej terapie podľa Dr. Pfafenrotha a spolupracuje s ortodontistickou praxou.
Spolumajiteľka rehabilitačného zariadenia NoRa fyzio.
Prihlásenie pomocou e-mailu
alebo rýchle prihlásenie
Ste tu prvýkrát?
Registrácia nového zákaznika